CHERRY KW X ULP keyboard Home/Office USB + RF Wireless + Bluetooth QWERTZ Swiss Black
£224.99
Couldn't load pickup availability
- Home/Office
- USB + RF Wireless + Bluetooth Mechanical Cherry MX Ultra Low-Profile
- QWERTZ Swiss
- Full-size (100%) Numeric keypad
- Windows keys Adjustable keyboard height
- Backlight LED White
- Black
- 1 pc(s)
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 4.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Rollover | N-key rollover |
| Key travel distance | 1.8 mm |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Keyboard number of keys | 111 |
| Keycaps material | Polycarbonate (PC) |
| Physical layout | ISO |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | Swiss |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Ultra Low-Profile |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Recommended usage | Home/Office |
| Design | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| Power consumption | 500 mA |
| Rechargeable | Yes |
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 635 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 133 x 16 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 900 g |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package width | 470 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 1 year(s) |