Case Logic Invigo Eco INVIAC102 Black equipment case Sleeve case
£23.99
Couldn't load pickup availability
- This bag is made with a 100% recycled 600D polyester exterior, 150D polyester lining, meshes, PP webbing, and 86% recycled YKK zipper tape. The water-repellent coating is also free from PFCs, chemicals that are harmful to the environment
- Keep your passport, pen, and electronic essentials within reach with the pen pocket, zip pocket, and large slip pocket
- Organize a portable charger, cords, and accessories in a variety of secure pockets and elastic loops
- Long-lasting metal logo and YKK zippers
- Easily transport accessories with a streamlined shape that fits inside a larger bag
- Thule Group is committed to sourcing 100% of Packs, Bags, and Luggage recycled polyester textiles and recycled nylon textiles from Global Recycled Standard certified sources by the end of 2024
Case Logic Invigo Eco electronics case has space for your cables, earbuds, adapters, and other personal items, great to use in a larger bag or on their own.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Product colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 245 mm |
| Depth | 70 mm |
| Width | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product family | Invigo |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 1.05 kg |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case length | 165 mm |
| Master (outer) case width | 255 mm |