Case Logic Invigo Eco INVIA116 Black 39.6 cm (15.6") Sleeve case
£44.99
Couldn't load pickup availability
- This bag is made with a 100% recycled 600D polyester exterior, 150D polyester lining, meshes, PP webbing, and 86% recycled YKK zipper tape. The water-repellent coating is also free from PFCs, chemicals that are harmful to the environment
- Padded laptop pocket protects a 15.6'' laptop and tablet sleeve holds a 12.9'' tablet
- Interior organization pockets and key storage in front zip pocket
- Pocket on back panel keeps vital items like passport or wallet hidden yet close at hand
- Main zippers are covered by a flap of fabric for extra weather protection
- Luggage pass-through strap allows you to attach the bag to rolling luggage for effortless travel
- Shoulder strap and bale handles padded with soft, breathable air mesh
- Long-lasting metal hardware, logo, and YKK zippers
- Thule Group is committed to sourcing 100% of Packs, Bags and Luggage recycled polyester textiles and recycled nylon textiles from Global Recycled Standard certified sources by the end of 2024
The Cases Logic Invigo Eco laptop attaché is made of recycled materials, with padded storage for your tablet and laptop, and thoughtful features for ease in your everyday.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Country of origin | Cambodia |
| Closure type | Zipper |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Tablet pocket, Document pocket |
| Tablet compartment | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Gender | Unisex |
| Brand compatibility | Universal |
| Product main colour | Black |
| Material | Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 395 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package width | 435 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 375 x 20 x 250 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 395 mm |
| Depth | 55 mm |
| Width | 435 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Invigo |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2 kg |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case width | 460 mm |