Canon CLI-521Y Yellow Ink Cartridge
£22.99
Couldn't load pickup availability
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
This 9ml Yellow ink is used for printing documents and photos. Combined with Canon photo paper it protects your photos from fading with ChromaLife100+ system.
| Features | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | iP3600, iP4600, iP4600x, MP540, MP540x, MP550, MP560, MP620, MP620B, MP630, MP640, MP980, MP990, MX860, MX870 |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Yellow |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 40 g |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 115 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |