Cables Direct CT-100K cable tie Beaded cable tie Nylon Black 100 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Beaded cable tie Material: Nylon Black
- Self-locking
- Number of locking heads: 1
- 100 pc(s)
Cable ties are manufactured from Nylon 66, with an operation temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. Cables ties have multiple uses one of which would be cable management, with a length of 100mm they are also ideal for network cable installations.
| Features | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of locking heads | 1 head(s) |
| Self-locking | Yes |
| Material | Nylon |
| Product colour | Black |
| Type | Beaded cable tie |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Length | 100 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 100 pc(s) |