Cables Direct 99DVHD-301 video cable adapter 1 m HDMI Type A (Standard) DVI-D Black
Couldn't load pickup availability
- HDMI to DVI-D
- HDMI Type A male connector
- DVI-D single link
- Gold flashed contacts
- Overall diameter 6mm for 1, 2, 3 and 5mtr
- Overall diameter 7mm for 10mtr
- 30 AWG for 1, 2, 3 and 5mtr
- 28 AWG for 10mtr
- Supported resolution 1080p @ 60Hz
Our range of HDMI to DVI cables are for DVI-D use only and come with Gold flashed connectors. HDMI connector uses 19 pins connected to the DVI-D pins on the DVI connector. This means that the DVI can only be single link.
| Features | |
|---|---|
| AWG wire size | 30 |
| Product colour | Black |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Supported video modes | 1080p |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Cable length | 1 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |