Cablenet 24 Port Cat5e UTP 1u Patch Panel
Couldn't load pickup availability
- Cat5e
- 1 Rack Unit (1u)
- 24 Port
- UTP
The Cablenet 24 Port Cat5e UTP Patch Panel 1u offers Cat5e compliant performance and supports high-speed protocols up to 1G Ethernet.
The vertically mounted PCB provides easy termination using a Krone or 110 punch down tool and there are colour coded labels for both 568A and 568B wiring configurations. The panel has individually numbered ports and a port labelling facility. The rear cable management bar can be easily removed and fitted without the need for tools, thus providing improved access to terminations.
| Network | |
|---|---|
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable types supported | Cat5e |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Ports quantity | 24 |
| Design | |
|---|---|
| Label holder | Yes |
| Cable management | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Rack mounting |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 43.6 mm |
| Width | 482.6 mm |