C2G 84010 video signal converter 1920 x 1080 pixels
Couldn't load pickup availability
- Convert VGA video and stereo audio to a HDMI audio/video signal
- Plug and play with no software or drivers required
- Supports up to a 1920x1080p resolution at 60Hz
The VGA to HDMI adapter converter is the perfect solution for a conference room or huddle space, providing a reliable connection between a laptop, computer or other device with a VGA output and a display with an HDMI input. This Converter supports up to a 1080p resolution at 60Hz and offers the convenience of plug and play, with no software or drivers required.
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Video | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Bandwidth | 1.65 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | VGA (D-Sub) + 3.5 mm (1/8") |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 131 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |