C2G 3m DisplayPort to Single Link DVI-D Adapter Cable M/M - DP to DVI - Black
Couldn't load pickup availability
- Directly connect a DisplayPort output to a Single Link DVI-D input
- Carries a digital video signal
- Supports up to a 1920x1200 resolution
This DisplayPort to Single Link DVI-D Adapter Cable is the perfect solution for connecting the DisplayPort output of a laptop or other source device to a computer monitor or display which accepts a DVI input. This cable carries a digital video signal up to a 1920x1200 resolution and meets the requirements of high-performance desktop applications.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Cable length | 3 m |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | -25 - 70% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 206 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |