C2G 3m (10ft) USB-C[R] to HDMI[R] Audio/Video Adapter Cable
Couldn't load pickup availability
- Connect a USB Type-C device directly to the HDMI port of an HDTV or projector to display video and audio
- Supports resolutions up to 4K (4096 x 2160) at 60Hz
- Adapter in cable form factor
- Compatible with 3.1 USB-C and Thunderbolt™ 3 ports
- Reversible, symmetrical USB-C connector
- Plug and Play — no driver required
- Compatible with the Apple[R] iPad Pro[R], MacBook[R], MacBook Air[R], and MacBook Pro[R]
This USB-C to HDMI Adapter Converter is an easy and convenient solution for connecting an HDMI monitor to a USB-C computer in your home or your office. This adapter converter carries a digital video signal, supports up to a 4K resolution and meets the requirements of high performance applications.
Avoid frustration by simply plugging the adapter into your computer, then attach to the existing HDMI cable from your monitor or projector. The portable, compact design also makes it easy to carry in a laptop bag when traveling or on the go.
This adapter converter automatically converts the digital USB-C signal to HDMI, supporting full HD up to a 4K resolution at 60Hz
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Cable length | 3 m |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Cable diameter | 4.2 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |