BTI 100W Universal Car charger for for HP Dell Lenovo Asus Acer Sony Toshiba Fujitsu Samsung
Couldn't load pickup availability
- Fully compatible with specified laptops
- Post-Sales technical support available
- Genuine OEM Parts
Origin Storage supply a full range of fully compatible replacement Batteries and Mains Adapters for all our customers' needs.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output power | 100 W |
| Output voltage | 12 V |
| Brand compatibility | HP |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |