Brother TZE-PR955 label-making tape White on silver
Couldn't load pickup availability
- White text on premium silver label
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
Genuine replacement TZe-PR955 premium labelling tape. Its sparkling silver coloured background gives a premium feel to name badges, signs, and makes it a great addition to customise your crafts, cards and gifts. Its laminated overcoat ensures that your labels will be well protected from damage. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on silver |
| Scratch-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-P710BT |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 28 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 10 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 16 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 12.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.7 kg |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |