Brother TN-625XLC toner cartridge 1 pc(s) Original Cyan
Couldn't load pickup availability
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Cyan toner printing up to 4,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN625XLC cyan laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN625XLC laser toner cartridge - worth it every time.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 4500 pages |
| OEM code | TN625XLC |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 505 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package weight | 893 g |
| Package type | Box |