Brother TN-5500 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
Couldn't load pickup availability
- Prints 12,000 A4 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN-5500 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 12,000 A4 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | HL-7050, HL-7050N |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.06 kg |
| Height | 370 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 240 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.62 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 138 kg |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |