Brother TN-421Y toner cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Couldn't load pickup availability
- Prints 1,800 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Designed to deliver optimal consistency, the genuine Brother TN421Y yellow toner cartridge has been developed to create high-resolution documents from the first to the last time you print. With the capacity to print over 1,800 pages, the TN421Y refill offers excellent value for money.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L8260CDW, HL-L8360CDW, DCP-L8410CDW, MFC-L8690CDW, MFC-L8900CDW |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 1800 pages |
| Approximate page yield (colour/CMY, ISO/IEC 19798) | 1800 pages |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 183 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 343 mm |
| Weight | 446 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 840 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 110.4 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |