Brother TN-4100 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
£102.99
Couldn't load pickup availability
- Prints 7,500 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
This genuine Brother TN-4100 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 7,500 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Black toner page yield | 7500 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | HL-6050D, HL-6050, HL-6050DN |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 948 g |
| Height | 372 mm |
| Depth | 208 mm |
| Width | 188 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.65 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 370 x 185 x 210 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Empty weight | 785 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 105 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.2 kg |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |