Brother TN-329Y toner cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Couldn't load pickup availability
- Prints 6,000 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
With the Genuine Brother TN-329Y Yellow Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN-329Y cartridge can produce up to 6,000 vibrant, eye-catching pages.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, Yellow |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-L8450CDWHL-L8350CDWMFC-L8850CDW |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Yellow |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 595 g |
| Height | 340 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 166 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 918 g |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19798 |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 141.8 kg |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |