Brother TN-243M toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta
Couldn't load pickup availability
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother Magenta toner cartridge TN-243M
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-243C original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-243 toner cartridges are available as a more economical multipack - TN-243CMYK
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-243M Laser toner cartridge - worth it every time.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-L3510CDW DCP-L3550CDW HL-L3210CW HL-L3230CDW HL-L3270CDW MFC-L3710CW MFC-L3730CDN MFC-L3750CDW MFC-L3770CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1000 pages |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Vietnam |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 388 mm |
| Weight | 408 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 770 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 162.7 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |