Brother TN-241M toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta
Couldn't load pickup availability
- Prints up to 1,400 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother magenta toner cartridge TN-241M
- Using this Brother TN-241M original laser toner cartridge protects your printer warranty
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- The TN-241M magenta toner cartridge is available as a more economical high yield toner - TN-245M
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-241M Laser toner cartridge - worth it every time.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1400 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 414 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 778 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | LED printing |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 169.7 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |