Brother TD-2135N label printer Direct thermal 300 x 300 DPI 152.4 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN
Couldn't load pickup availability
- Direct thermal
- 300 x 300 DPI
- Maximum printing width: 100 cm Print speed: 152.4 mm/sec
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN
- 1.33 kg
With a range of specialised features, the TD-2135N is the perfect label printer for healthcare, retail, warehousing, logistics and manufacturing – plus any other sector where you need to be able to print receipts, labels or wristbands.
Versatile, high-resolution desktop label printer. Print crisp, professional quality labels, wristbands and receipts with 300dpi resolution.
| Printing | |
|---|---|
| Maximum printing width | 100 cm |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | Direct thermal |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Optional connectivity | Serial (RS-232) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Design | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Product colour | Grey, White |
| System requirements | |
|---|---|
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.33 kg |
| Height | 172 mm |
| Depth | 215 mm |
| Width | 110 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, USB |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |