Brother PT-P900WC label printer Thermal transfer 360 x 360 DPI 60 mm/sec Wired & Wireless HSE/TZe Wi-Fi
Couldn't load pickup availability
- Create durable labels up to 36mm in width
- High speed and high resolution printing
- Integrated Wi-Fi to print labels from several devices at once, including tablets and smartphones
- Advanced cutter with easy label peel function
- Include images, barcodes and frames on your labels
- Connect to data contained in spreadsheets to batch print many labels at once
Create customised, durable labels in many colour combinations and widths with this feature-rich high-speed label printer. Design labels on your PC, Mac, tablet or smartphone then print using the USB or Wi-Fi. Include barcodes, logos and other images, frames and text, and link to existing data in your spreadsheet to easily print many labels at once. Advanced cutter with easy peel feature ensures efficient labelling. Optional rechargeable battery base offers a total mobile labelling solution.
| Printing | |
|---|---|
| Maximum print length | 1 m |
| Text alignment | Center, Justify, Left, Right |
| Rotated printing | Yes |
| Vertical printing | Yes |
| Minimum print length | 4 mm |
| Maximum print height | 3.2 cm |
| Print speed | 60 mm/sec |
| Maximum resolution | 360 x 360 DPI |
| Colour | No |
| Print technology | Thermal transfer |
| Paper handling | |
|---|---|
| Half-cutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Optional connectivity | USB 2.0 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Tape size detection | Yes |
| Image formats supported | GIF, ICO, JPG, PNG, TIFF, WMF |
| Tape width | 3.6 cm |
| Tape type | HSE/TZe |
| Typestyles supported | Bold, Italics |
| Number of fonts | 4 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, ISBN-2, ISBN-5, ITF, MicroPDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Internal memory | 6 MB |
| Page description languages | ESC P |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Auto power off | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Server operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.16 kg |
| Height | 333 mm |
| Depth | 267 mm |
| Width | 160 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.96 kg |
| Package height | 333 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package width | 165 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 236.9 kg |
| Pallet gross height | 15.3 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| PC connection | USB 2.0 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Label memory | 99 label(s) |
| Languages support | Multi |
| Date & time printing | Yes |
| Number of languages | 23 |
| Country of origin | China |
| Number of frames | 154 |