Brother LC3237Y ink cartridge 1 pc(s) Original Standard Yield Yellow
Couldn't load pickup availability
- Prints 1,500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- The perfect fit for your Brother printer
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Smart cartridge design for full visibility on remaining ink
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC3237Y Ink Cartridge in Magenta guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Great value for money, our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Inkjet printing |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | MFC-J6945DW MFC-J5945DW HL-J6000DW |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 69 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 89 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 303.6 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |