Brother LC3235XLC ink cartridge 1 pc(s) Original High (XL) Yield Cyan
Couldn't load pickup availability
- Cyan.
- Prints 5000 pages in accordance with ISO/IEC24711.
- High quality, genuine Brother cartridge.
- Simple Cartridge' technology - transparent cartridge so you can gauge how much ink is inside.
- Prevents waste to save you paper, time and money.
The LC3235XLC is a super high yield cyan ink cartridge that prints up to 5000 pages. As a genuine, expertly tested and designed Brother product, you can feel confident you’re getting the best possible quality and value from your printouts.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | MFC-J1300DW DCP-J1100DW |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 102 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 123 g |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | ISO / IEC24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 351.2 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |