Brother LC3213Y ink cartridge 1 pc(s) Original High (XL) Yield Yellow
Couldn't load pickup availability
- Prints 400 pages in accordance with ISO/IEC24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Specially formulated to ensure you always get the vibrant results you’re looking for, this genuine LC3213Y ink cartridge in yellow is perfectly matched with your Brother printer.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Philippines |
| OEM code | LC-3213 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 400 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J772DWDCP-J774DWMFC-J890DWMFC-J895DWDCP-J572DWMFC-J491DWMFC-J497DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Yellow |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 36 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 90 mm |
| Width | 13 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 40 g |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 93 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 304.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |