Brother LC225XLMBP ink cartridge 1 pc(s) Original Magenta
Couldn't load pickup availability
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
The high yield LC225XLMBP promises vibrant colours every time you print. With this magenta ink cartridge you can reduce downtime and boost productivity, whilst ensuring you get crisp colours even in the most demanding of environments. As it’s a high yield cartridge, the LC225XLMBP lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5720DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Magenta |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 49 g |
| Height | 178 mm |
| Depth | 122 mm |
| Width | 36 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 85 g |
| Other features | |
|---|---|
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 147 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.5 cm |