Brother LC225XLCBP ink cartridge 1 pc(s) Original Cyan
Couldn't load pickup availability
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
The high yield LC225XLCBP promises vibrant colours every time you print. With this cyan ink cartridge you can reduce downtime and boost productivity, whilst ensuring you get crisp colours even in the most demanding of environments. As it’s a high yield cartridge, the LC225XLCBP lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5720DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Cyan |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 49 g |
| Height | 179 mm |
| Depth | 123 mm |
| Width | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 85 g |
| Other features | |
|---|---|
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 147.9 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.4 cm |