Brother LC1280XLVALBPDR ink cartridge 4 pc(s) Original High (XL) Yield Black, Cyan, Magenta, Yellow
£90.99
Couldn't load pickup availability
- Original
- Print technology: Inkjet printing
- Printing colours: Black, Cyan, Magenta, Yellow
- Supply type: Multi pack
- High (XL) Yield
- Black ink page yield: 2400 pages Colour ink page yield: 1200 pages
- Black ink cartridges quantity: 1 Colour ink cartridges quantity: 3
- Brand compatibility: Brother
- 4 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J6510DWMFC-J6710DWMFC-J6910DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 289 g |
| Height | 217 mm |
| Depth | 178 mm |
| Width | 67 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 333 g |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package width | 215 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 212.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.3 cm |