Brother LC127XLBK ink cartridge 1 pc(s) Original Extra (Super) High Yield Black
Couldn't load pickup availability
- Approx. 1,200 pages
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC127XLBK original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC127XL / LC125XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further - LC127XLVALBP
This genuine Brother LC127XLBK High Yield Black Ink Cartridge has been specially developed to ensure quality documents every time you print. By buying our cartridges, you protect your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Philippines |
| OEM code | LC-127XLBK |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J4110DW, MFC-J4410DW, MFC-J4510DW, MFC-4610DW, MFC-4710DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Black |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 68 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 90 mm |
| Width | 30 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 80 g |
| Package height | 2 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 95 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 206 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.4 cm |