Brother LC1240YBP ink cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Couldn't load pickup availability
- Original
- Print technology: Inkjet printing
- Printing colours: Yellow
- Supply type: Single pack
- Colour ink type: Pigment-based ink
- Colour ink page yield: 600 pages
- Brand compatibility: Brother
- 1 pc(s)
Brother original supplies maintain top quality results & offer great value for money.
Brother employ precision engineering in the development of ink. These inks are specially designed to give you high quality results from your Brother printing technology every time.
Brother original supplies produce images that are true to life, every time.
Brother's colour matching process is designed to work with Brother's own ink formula.
Low cost individual cartridges, just replace the empty colour cartridge reducing wastage and cost.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J925DWDCP-J525WDCP-J725DWMFC-J5910DWMFC-J625DWMFC-J6510DWMFC-J6710DWMFC-J6910DWMFC-J825DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Yellow |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 46 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 178 mm |
| Width | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 86 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 178 x 122 x 37 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 143 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |