Brother LC1100VALBPRF ink cartridge 4 pc(s) Original Standard Yield Black, Cyan, Magenta, Yellow
Couldn't load pickup availability
- Original
- Print technology: Inkjet printing
- Printing colours: Black, Cyan, Magenta, Yellow
- Supply type: Multi pack
- Standard Yield
- 4 pc(s)
- Brother original supplies maintain top quality results & offer great value for money.
- Brother employ precision engineering in the development of ink. These inks are specially designed to give you high quality results from your Brother printing technology every time.
- Brother original supplies produce images that are true to life, every time.
- Brother's colour matching process is designed to work with Brother's own ink formula.
- Low cost individual cartridges, just replace the empty colour cartridge reducing wastage and cost.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother DCP-6690CW/ MFC-5890CN/ MFC-5895CW/ MFC-6490CW/ MFC-6890CDW |
| Supply type | Multi pack |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Colour | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 161 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 226 g |
| Package type | Blister |
| Other features | |
|---|---|
| Page yield footnote | A4 @ 5% |