Brother LC1100HYRBWBP ink cartridge 3 pc(s) Original Cyan, Magenta, Yellow
Couldn't load pickup availability
- Original
- Print technology: Inkjet printing
- Printing colours: Cyan, Magenta, Yellow
- Supply type: Multi pack
- Colour ink type: Pigment-based ink
- Colour ink page yield: 750 pages
- Colour ink cartridges quantity: 3
- Brand compatibility: Brother
- 3 pc(s)
This LC1100HYRBWBP High Yield Ink Cartridge Triple Pack has been expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, providing you with highest quality results, time after time.
Though using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, they’re not as compatible with your machine. It’s possible that using these often-inferior products could cause printing problems and even damage your printer – so why take the risk?
By choosing a genuine LC1100HYRBWBP High Yield Ink Cartridge Triple Pack in Cyan, Magenta and Yellow, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
| Features | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-5895CWMFC5890CNMFC-6490CWMFC-6890CDWDCP-6690CW |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 126 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 165 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 168 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 67 x 125 x 178 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 144.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 672 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.5 cm |