Brother LC1100HYBK ink cartridge 1 pc(s) Original Black
Couldn't load pickup availability
- Prints 900 A4 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Specially designed for optimum printing performance, this genuine Brother LC1100HYBK High Yield Ink Cartridge in Black ensures you get high quality documents every time you print. Our easy to install replacement cartridges will help reduce waste and lower your costs, whilst producing sharp and crisp documents that won’t smudge or fade.
| Features | |
|---|---|
| Colour | No |
| Country of origin | Philippines |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 900 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Black |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 61 g |
| Height | 145 mm |
| Depth | 24 mm |
| Width | 85 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 78 g |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package width | 84 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Capacity cartridge | 900 sheets |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 306 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.7 cm |