Brother LC-426XLBK ink cartridge 1 pc(s) Original High (XL) Yield Black
Couldn't load pickup availability
- LC426XLBK Prints 6000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Genuine Brother black high yield ink cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC426XLBK original ink cartridge protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother black LC426XLBK Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC426XLBK ink cartridge - worth it every time
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Philippines |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black ink page yield | 6000 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4540DWXL |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 412 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 74.9 mm |
| Width | 29.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 310 g |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package width | 160 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 334.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 75 pc(s) |
| Products per pallet | 1500 pc(s) |
| Pallet gross height | 11.2 cm |