Brother LC-424M ink cartridge 1 pc(s) Original Magenta
Couldn't load pickup availability
- LC424M Prints 750 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother magenta ink cartridge
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC424M original ink cartridge protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
- The LC424 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC424VAL
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother magenta LC424M Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC424M ink cartridge - worth it every time
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Philippines |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J1200W |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Magenta |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 55 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 14.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 74 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 277.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Products per pallet | 4000 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.7 cm |