Brother HGM-931V5 label-making tape HGe
Couldn't load pickup availability
- 12mm wide, 8m long
- Perfect for industries that need to print large quantities
- Value pack of 5 tapes
- High quality genuine Brother cassette
- Easily readable results
The Brother HGe-M931V5 high grade labelling tape offers both high-quality resolution and high-speed printing, making it the perfect tool for industries that need to print large quantities of labels as quickly as possible.
| Features | |
|---|---|
| Labels per pack | 5 pc(s) |
| Finish type | Matte |
| Product colour | Black on silver |
| Tape type | HGe |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Compatibility | Brother PT-9500PC, PT9700PC, PT-9800PCN |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 68 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 55 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 117 pc(s) |
| Layers per pallet | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 383 kg |
| Products per pallet | 1404 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
|---|---|
| Tape size | 1.2 cm |