Brother BWP-1D300-080 printer ribbon Black
Couldn't load pickup availability
- High capacity at 300 metres length per ribbon
- 80mm in width
- High quality thermal transfer ink ribbon
- Ensure clear, durable results
- Premium wax with black ink
- Requires compatible label roll
This high capacity premium wax ribbon has been developed to meet your professional label printing needs. For use in retail, healthcare and logistics, you can use these 80mm wide ribbons for barcode printing and a variety of other applications. Wax thermal transfer ribbons are cost-effective and best suited to standard paper labels. The BWP-1D300-080 premium wax ribbons are used in conjunction with compatible label rolls in your thermal transfer label printer.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Spain |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TD-4520TN, TD-4420TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWBR, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 249 g |
| Ribbon width | 8 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.32 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 104 pc(s) |
| Pallet gross weight | 353.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 11.1 cm |
| Products per pallet | 1248 pc(s) |