Brother BTAG-F35 label-making tape White on purple
Couldn't load pickup availability
- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Household durable
Brother original Btag-F35 White on Purple 12mm tape is perfect for all-round home organisation. Create labels to organise items in the kitchen, bedroom storage, home office and personal items, as well as children’s school books and stationery.Btag tape is durable and offers resistance to many of the conditions present during everyday use in the home. Btag labels are microwave, freezer, dishwasher, household liquids and water resistant, meaning they’ll remain intact and legible over time.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on purple |
| Self-laminating | No |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | P-touch PT-N10, PT-N20, PT-N25BT |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Width | 45 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 62 mm |
| Weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 53 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 13.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 5240.4 kg |
| Products per pallet | 3264 pc(s) |