Bouncepad Swivel Desk | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) | Black | Exposed Front Camera and Home Button |
Couldn't load pickup availability
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Rotating mounting arm allows a smooth interaction between you and your customers.
- - Mount to your desk, table or counter top using the fixings provided.
- - Set in portrait or landscape depending on your content.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
The Bouncepad Swivel Desk is a secure, rotating tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when mounted to a counter, table or desk. This tablet kiosk lies low on your surface and rotates to achieve the perfect position for easy interaction. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lock type | Round key |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Height | 187 mm |
| Depth | 206 mm |
| Width | 338 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4 kg |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package width | 543 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |