Bouncepad Original Twist | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024) | White | Covered Front Camera and Home Button
Couldn't load pickup availability
- – Twist, tilt and rotate the screen to find the perfect viewing angle or easily share the screen with customers.
- – Secure your tablet within the enclosure using our reliable Lock and Key system.
- – Neatly route the cable through the stand to keep your setup powered and clutter-free.
- – Mount directly on low-level counters with adjustable neck for improved ergonomics.
- – Assemble in portrait or landscape to suit your content.
- – Quick and easy installation with a clear instruction manual included.
- – Need a more compact solution for higher counters? Check out the Original Twist-Mini.
The Bouncepad Original Twist is a secure, versatile and stylish tablet and iPad mount for low-level counters in customer-facing environments.
Twist’s built-in rotation, tilt and flip features let you fine-tune the screen angle, or easily share content with customers and colleagues. Its tall, slim form factor is ideal for use on reception desks and retail counters.
The Original lockable enclosure keeps your tablet secure and conceals the power cable. Plus, bulk orders ship with a set of universal keys, so there are no mismatched locks to worry about.
Twist is compatible with Apple, Samsung and Microsoft devices. See full tech specs below for details.
Prefer a sleeker design without the lockable enclosure?
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | Yes |
| Covered home button | Yes |
| Compatibility | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024) |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 7 cm |
| Stand depth | 48 cm |
| Stand width | 30 cm |
| Weight | 2.36 kg |
| Height | 70 mm |
| Depth | 480 mm |
| Width | 300 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.36 kg |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package width | 300 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |