Bouncepad Original Swivel Desk | Apple iPad 10th Gen 10.9 (2022) | Black | Exposed Front Camera and Home Button
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy
- Rotating mounting arm allows a smooth interaction between you and your customers
- Mount to your desk table or counter top using the fixings provided
- Set in portrait or landscape depending on your content
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
The Bouncepad Swivel Desk is a secure, rotating tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when mounted to a counter, table or desk. This tablet kiosk lies low on your surface and rotates to achieve the perfect position for easy interaction. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Lock type | Round key |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Mounting type | Desk |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Apple iPad 10th Gen 10.9 and 11th Gen 11-inch (2022 - 2025) |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Minimum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 6.7 cm |
| Stand depth | 30.5 cm |
| Stand width | 47.5 cm |
| Weight | 2.22 kg |
| Height | 67 mm |
| Depth | 305 mm |
| Width | 475 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.22 kg |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package width | 475 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |