Bouncepad Original Lounge with Reinforced USB Cable | Exposed Front Camera and Home Button | White | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025)
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Integrated 2 meter reinforced charging cable makes this enclosure secure yet mobile.
- Easy to move share and pass-around.
- Stability provided by conical attachment and two discreet feet that allow it to ‘lounge’ on your surface.
- No mounting required. Just secure the reinforced cable and you are good to go.
- The Lounge rests on the surface in landscape mode.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Perfect for use with the Rear Camera Exposure extra that you can add as an optional extra.
The Bouncepad Lounge is a tethered tablet enclosure designed for easy pick-up & user interaction. Complete with a powered security cable, this tablet enclosure is compatible with iPad and Samsung tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Lock type | Key |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Mounting type | Counter |
| Cable length | 1.8 m |
| Reinforced charging cable | Yes |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 6.7 cm |
| Stand depth | 30.5 cm |
| Stand width | 47.5 cm |
| Weight | 1.85 kg |
| Height | 67 mm |
| Depth | 305 mm |
| Width | 475 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.85 kg |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package width | 475 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of washers included | 5 |
| Washers included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 1 year(s) |