Bouncepad Original Floorstanding + Brother Printer Mount (inc USB Cable) | Exposed Front Camera and Home Button | Black | Samsung Galaxy Tab A9 and A11 8.7 Inch (2023 - 2025)
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Includes a 2 meter USB Sync and Charge Cable (excluding Microsoft tablets). Run the charging cables through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- At 114cm high it is the perfect size for use at standing height. Weighted base prevents tipping keeping the stand stable during user interaction.
- Holds Brother Label Printer QL-820WNB manages the printer cable and catches the label.
- Mounting holes allow you fix to to the floor if required (fixings not included).
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Store your power adaptor or a battery pack in the base to keep your device charged.
This Bouncepad Floor Stand tablet kiosk is designed to host the Brother QL-820-NWB, QL-820WNBC or QL-810W label printer (not included). This floor stand enclosure is compatible with iPad, Microsoft and Samsung tablets. See detailed tech specs below. Please note this product is not compatible with our Tilt Adaptor or the Brother Battery Pack (PA-BU-001).
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Lock type | Key |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Mounting type | Floor |
| Cable length | 2 m |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9 and A11 8.7 Inch (2023 - 2025) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Minimum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 15 cm |
| Stand depth | 32 cm |
| Stand width | 114 cm |
| Weight | 11.7 kg |
| Height | 150 mm |
| Depth | 320 mm |
| Width | 1140 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 11.7 kg |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package width | 1140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of washers included | 9 |
| Washers included | Yes |
| Number of screws | 8 |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 1 year(s) |