Bouncepad Flip | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) | White | Exposed Front Camera and Home Button
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Very stable with minimal footprint all without permanent fixing. Easy to move around the countertop.
- Weighted base and skilfully engineered hinge makes screen sharing smooth and simple.
- Mounting holes allow you fix to a counter table or desk if required (fixings not included).
- The Flip rests on the surface in landscape mode.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Can be tethered with one of our reinforced cables for extra security.
- Pair your tablet with your card reader for the perfect tablet based POS setup.
The Bouncepad Flip is a secure, freestanding tablet kiosk which sits elegantly on your counter, table or desk. Flip the screen to switch between customer and staff interaction. Combine with this Anker battery pack for power on the go. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Lock type | Round key |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Minimum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 10 cm |
| Stand depth | 30.3 cm |
| Stand width | 60 cm |
| Weight | 3.66 kg |
| Height | 100 mm |
| Depth | 303 mm |
| Width | 600 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.66 kg |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 303 mm |
| Package width | 600 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |