BlueParrott S450-XT
Couldn't load pickup availability
- INDUSTRY LEADING SOUND – The BlueParrott S450-XT Bluetooth headset is engineered for superior calls in high-noise environments. It has unrivalled HD voice call quality that blocks out background noise with 82% noise-cancellation.
- LONG WIRELESS RANGE – Walk and talk with no worries – the BlueParrott Bluetooth headset has a considerably longer wireless range of up to 300 feet from paired devices. Wireless range requires a Class 1 device. Can be used wireless or corded.
- LONG-HAUL COMFORT – You can wear your BlueParrott headsets all day long! The over-the-head style is durable, yet comfortable enough for long-term use for calls and music.
- 24 HOURS OF TALK-TIME – Have all-day conversations, with up to 24+ hours of talk-time and 500+ hours (20 days) of standby time per charge. Plus, the pivoting microphone boom sits out of your way until you need it.
- CUSTOMISABLE – Customise your favourite features with the BlueParrott Button. This Bluetooth headset for truckers is compatible with leading digital assistants. One-touch access to Google Assistant and Siri.
Looking for a Bluetooth headset that will give you both crystal-clear conversations and hi-fi stereo audio? Your search is over. The BlueParrott S450-XT combines VXi’s advanced noise-cancellation with aptX audio technology to deliver uncompromised, hear-and-be-heard sound quality. Even in the noisiest environments. Add customisability via our exclusive BlueParrott Button, 300 feet of range*, and more than 24 hours of charge for music, movies or calls and you’ve got the talk of the Bluetooth stereo world: the BlueParrott S450-XT.
Looking for a Bluetooth headset that will give you both crystal-clear conversations and hi-fi stereo audio? Your search is over. The BlueParrott S450-XT puts advanced noise cancelling together with aptXTM audio technology to deliver uncompromised, hear-and-be-heard sound quality. Even in the noisiest environments. Add customizability via our exclusive BlueParrott ButtonTM, 300 feet of range, and more than 24 hours per charge for music, movies or calls, and you’ve got the talk of the Bluetooth stereo world: the BlueParrott S450-XT.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Virtual surround | No |
| Motion sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Unified communications | No |
| Refurbished | No |
| Daisy chain | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Auto-connect | No |
| HD voice | Yes |
| On/off switch | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Power bass | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP |
| Wireless range | 100 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone sensitivity | 123 dB |
| Driver unit | 3.6 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | No |
| Battery | |
|---|---|
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Talk time | 24 h |
| Replaceable battery | No |
| Fast charging | No |
| Standby time | 500 h |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 211 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Carrying case | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Heart rate monitor | No |
| Voice guidance | No |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Voice control | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | 3.5mm audio cable;Headset;Car charger;Carry case;User documents |
| Protective pouch | No |