Blue Microphones Blue Snowball USB Microphone
Couldn't load pickup availability
- Blue Snowball is our most intuitive dual condenser capsule USB microphone, allowing you to capture studio-quality audio for podcasting, YouTube videos, game streaming, Skype calls and music
- Flexible and versatile, with multiple audio pick-up patterns; cardioid for optimal direct mic recording and streaming; omnidirectional to capture a group of instruments or stream a conference call
- And -10dB pad cardioid setting that reduces mic sensitivity from loud sound source; so that the loudest musical instruments or vocalists come in crystal-clear and distortion-free
- Inspired by classic studio recording equipment, Snowball's stylish, retro aesthetic looks great, both on your desktop and on camera, taking your home streaming studio to the next level
- Snowball comes with an adjustable tripod desktop stand, allowing you to position the USB microphone in relation to the sound source for improved vocal and audio quality
- Plug 'n Play on Mac and PC to instantly start recording and streaming
Capture studio-quality audio for podcasting, YouTube videos, game streaming, Skype calls, and music with the popular Snowball USB microphone. Snowball utilizes a unique two-capsule design that produces a crisp, clean and natural sound. Cardioid and omni pickup patterns (with an optional -10dB pad in cardioid mode) give you the versatility to capture all sorts of recording and streaming projects. Snowball’s adjustable metal stand lets you position the microphone in relation to the sound source, improving sound quality. Simple USB plug 'n play operation means you don’t need any extra gear – just plug in and start recording and streaming with amazing quality.
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone direction type | Cardioid/Omnidirectional microphone |
| Bit rate | 16 bit |
| Sample rate | 44.1 kHz |
| Capsules quantity | 2 |
| Microphone frequency | 40 - 18000 Hz |
| Microphone sensitivity | -10 dB |
| Type | Table microphone |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Power | |
|---|---|
| Power source | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Microphone weight | 460 g |
| Diameter | 32.5 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.09 kg |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 201 mm |
| Package width | 126 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | USB |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 10.1 kg |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case length | 543 mm |
| Master (outer) case width | 422 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85181000 |
| Other features | |
|---|---|
| User guide | Yes |