Black & Decker PV1200AV handheld vacuum Grey, Red, Transparent
iFrame
£51.99
Couldn't load pickup availability
- The cable can be easily wrapped around the car vac before storing it away
- Triple action filtration means the product performs better and lasts longer
- Cyclonic action spins dirt away from the filter maintaining optimum suction power
- 12V adapter, fits into a cigarette lighter
- The pivoting nose has 10 settings for maximum flexibility to clean in hard to reach areas such as underneath and in between car seats
- Built-in extendable crevice tool enables deep cleaning of confined spaces / small areas
- The pivoting nose enables easy cleaning of areas difficult to reach unlike conventional handheld vacs
- Upholstery brush is stored on board and there is a storage bag to keep your product and accessories all in one place
| Performance | |
|---|---|
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Country of origin | China |
| Number of settings | 10 |
| Filtration system | Yes |
| Power control | Automatic |
| Car care | Yes |
| Airflow | 1060 l/min |
| Cleaning surfaces | Upholstery |
| Cleaning type | Dry |
| Design | |
|---|---|
| Dirt capacity dry | 0.44 L |
| Product colour | Grey, Red, Transparent |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wall mountable | No |
| Cord length | 5 m |
| Integrated fold-out crevice tool | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Dust container full indicator | No |
| Easy to empty container | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in |
| Battery voltage | 12 V |
| Maximum input power | 12.5 W |
| Power source | DC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.66 kg |
| Height | 180 mm |
| Depth | 345 mm |
| Width | 157 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.8 kg |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package width | 157 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Crevice tool | Yes |
| Car plug | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Dust bag included | Yes |
| Charging base | No |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Vacuum brushes included | Cleaning brush |