Black & Decker BDCDS18N Delta sander 12000 RPM Black, Orange
£55.99
Couldn't load pickup availability
- Delta sander
- 12000 RPM
- Sound power level: 79.2 dB Sound pressure level: 68.2 dB
- Power source: AC
- Black, Orange
| Features | |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Product colour | Black, Orange |
| Sander type | Delta sander |
| Performance | |
|---|---|
| Sound pressure level | 68.2 dB |
| Sound power level | 79.2 dB |
| Idle speed (max) | 12000 RPM |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 230 V |
| Power source | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Sanding plate size (WxD) | 135 x 95 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Power | 18 W |
| Vibration emission | 7.3 m/s² |