Bixolon XT5-40S label printer Direct thermal / Thermal transfer 203 x 203 DPI 356 mm/sec Wired Ethernet LAN
Couldn't load pickup availability
- Direct thermal / Thermal transfer
- 203 x 203 DPI
- Maximum printing width: 10.4 cm Print speed: 356 mm/sec
- Connectivity technology: Wired
- USB port Ethernet LAN
- Display: LCD 10.2 cm (4") Colour display Backlight display
- 14 kg
Providing a consistent look and feel to BIXOLON's newer label printer lineups, the mid-tier Industrial class 4-inch (114mm) label printer supports UHF RFID print and encode capability. The XT5-40 series offers such key features as a USB Host, wireless; WLAN or MFi certified Bluetooth, 1Gigabit Ethernet, and print speeds up to 14 ips (356mm/sec). Choices of up to 600 dpi resolution for high definition output and 3.5 inch colour or 4.3 inch full-colour touch LCD display, plus easy in-field upgrades of media handling options – peel dispense and cutter, and factory-installed rewind configurations means that there is a choice for all your printing needs. Offering
The XT5-40 series is an industrial workhorse that ensures downtime is kept to a minimum thanks to its intuitive media and ribbon loading; The printer can be easily controlled thanks to the simple menu layout but can be also be viewed and controlled remotely thanks to the XPM device management software.
| Printing | |
|---|---|
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print speed | 356 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Paper handling | |
|---|---|
| Media thickness | 0.06 - 0.30 mm |
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Core diameter | 2.54 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Optional connectivity | Serial (RS-232) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Page description languages | DPL, EPL, SLCS, ZPL II |
| Design | |
|---|---|
| Control type | Buttons, Touch |
| Backlight display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 14 kg |
| Height | 324 mm |
| Depth | 490 mm |
| Width | 269 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
|---|---|
| Emulations | SLCS™, BPL-Z™ (ZPLII), BPL-E™ (EPL), BPL-D™ (DPL) |