Bixolon XM7-20 203 x 203 DPI Wired & Wireless Direct thermal Mobile printer
Couldn't load pickup availability
- Direct thermal Mobile printer
- 203 x 203 DPI
- 8 dot 6 ips
- Built-in display
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Wi-Fi Bluetooth Serial interface
- Internal memory: 128 MB
- Black
- 600 g
Compact yet Resilient
The XM7-20 is a compact, yet rugged 2-inch (58mm) premium level Auto-ID Mobile Liner and Linerless Label printer featuring an intuitive design and value add software support. A premium level printer, capable of speeds up to 6ips at 300dpi print resolution, it provides a drop protection of 2.1 metres and an IP54 protection rating. Through a smart battery with universal USB Type-C Power delivery charging, this mobile label printer provides a wealth of battery health information through BIXOLON’s web-based printer profile management software XPM™, guaranteeing consistent performance throughout prolonged operations, making it ideal for Logistics, Manufacturing, Retail and Healthcare printing applications.
A high connective device, the XM7-20 presents USB 2-0 and Serial interfaces as standard, with optional Bluetooth V5.0 Classic (MFi Certification) and WLAN 802.11a/b/g/n wireless technology which can be connected simultaneously. Supporting easy Bluetooth pairing via NFC allows compatibility with major operations including Android™, iOS™ and Windows™. The printer also boasts compatibility with market leading command languages such as SLCS, BPL-Z™, BPL-C™ and BXL/POS to allow for seamless integration with customers’ existing systems.
Boasting a 128 MB SRAM, 256 MB Flash memory as standard and optional 256 MB SDRAM, 512 MB Flash memory enabling the storage of fonts and graphics, alongside firmware upgrades and tools. The XM7-20 can print directly from SAP® Smart Forms and is compatible with a range of label editing applications including BIXOLON’s Label Artist™, Label Artist Mobile™ for iOS™ & Android™, alongside the industry leading Bartender® software.
| Printing | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Number of printable dots | 8 dot |
| Character sets | 16 BPL-Z, SLCS |
| Paper handling | |
|---|---|
| Media thickness | 0.07 ± 0.19 mm |
| Maximum printing width | 4.8 cm |
| Supported paper width | 25 - 58 mm |
| Maximum roll diameter | 5.7 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 40-bit WEP, 104-bit WEP, WPA, WPA2 |
| Features | |
|---|---|
| Page description languages | CPCL-native, ZPL II |
| Internal memory | 128 MB |
| Storage media | Flash |
| Flash memory | 256 MB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | No |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery capacity | 2850 mAh |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 92.9 mm |
| Depth | 168.2 mm |
| Height | 69.2 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Drivers included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP54 |