Belkin WIA011HQWH mobile device charger Headset, Smartphone White USB Wireless charging Fast charging Indoor
Couldn't load pickup availability
- 15W of fast wireless charging for smartphones, also charges AirPods
- Qi2 charges up to 2x faster†
- Snap-on magnetic alignment for secure connection every time
- Pop-up stand for hands-free streaming and StandBy mode
- Extra-long 6.6ft/2m tethered USB-C cable
- Keep your phone case (up to 3mm depth) on while charging
- Compact and travel ready
- MagSafe compatible
- Rigorous testing and safety assured with Belkin SmartProtect
Elevate your iPhone charging experience with our Magnetic Wireless Charging Pad with Qi2. Offering up to 15W fast wireless charging, this sleek and efficient pad ensures your device is ready for use. Its powerful magnetic technology keeps your phone securely in place, even during incoming calls or vibrations. It is the perfect addition to your desktop for seamless and stylish charging.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | Apple AirPods Pro 2nd geniPhone 16iPhone 16 PlusiPhone 16 ProiPhone 16 Pro MaxiPhone 15iPhone 15 ProiPhone 15 PlusiPhone 15 Pro MaxiPhone 14iPhone 14 ProiPhone 14 PlusiPhone 14 Pro MaxiPhone 13iPhone 13 miniiPhone 13 ProiPhone 13 Pro MaxiPhone 12iPhone 12 miniiPhone 12 ProiPhone 12 Pro MaxWireless Charging Earbuds |
| MagSafe compatible | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Overload |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging technology | Qi2 |
| Wireless charging | Yes |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Headset, Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Plastic |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 15 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Depth | 12.5 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |